Vilket liv det blev!!

Det har hänt saker på skolan mellan Savannah, 3 av hennes kompisar och ett killgäng. Det vi får fram av tjejerna är att det startat nångång i början av september. Det har förekommit glåpord, det har förekommit hot, förföljelser, vi tar dig efter skolan eller när du är ensam, du ska få sota för vad du gjort och lite av varje!! En kille går runt på skolan och säger att han ska se till att tjejerna får stryk. I tisdags eskalerade allt till den milda grad! Det var hot, det blev nästan slagsmål, det var glåpord som hora, fitta, din jävla fitthora, stick hem till ditt jävla hemland, neger, svartskalle osv. Det var både knuffar och slag. Det skreks och det grinades, det var fullständig kaos är vad vi fått höra. Personal på skolan har fått gå emellan ett antal gånger under tisdags eftermiddag.  Ok om det gapar och skriker till varandra, ingen är bättre än den andra där och jag säger inte att det heller är ok. Men när det kommer till hot, du förstör någons trygghet och hot från killar till tjejer, det är fan inte ok någostans!!!

Jag och en annan mamma var på skolan hela gårdagen. Vi såg hur andra gäng kom in på skolan, bröder till tjejerna (puh men inte vår son!!) de gick runt och letade, men skolpersonalen stoppade dem och körde ut dem. De var in gäng i 3 olika omgångar. Vi såg hur det blev grupperingar i korridorerna, killar som blänger på våra tjejer, vi fick höra att en del väntade på killen, de tänkte ge honom en omgång. Detta spred sig som en löpeld, att det finns ett gång killar som tänker ge sig på tjejer. Våra tjejer fick rapporter från andra elever om vad killarna i det gänget säger, vad de tänker osv. De blev uppringd och någon skrek RASIST! Det var på högtalare, tjejen satte på den när hon inte kände igen numret, så den andra mamman hörde det.

Savannah var på Coop igår kväll. Hon ringde mig på jobbet, jag jobbar i ett av husen bredvid Coop, hon skulle komma till oss och vänta att jag slutar, då viskar hon -nu kommer han, jag kan inte prata längre. De vågar inte prata i telefonen för att de är rädd att de tar mobbarna av dem. Hon svarade inte när jag ringde upp, jag skickade sms till henne om koden men inget svar. Jag hann bli orolig, jag stod på balkongen och lyssnade ifall jag hör henne. Fan tänkte jag vad gör jag ifall jag hör henne skrika, jag var ensam på jobbet i väntan på nattpersonalen, jag kan ju inte lämna gruppbostaden ensam, vad fan gör jag??? Men då ser jag henne komma runt hörnet med sina kompisar, puuuh!!!

Vi har ju nytt schema på jobbet, det börjar gälla den 30/9. Så nya tjänstledighets dagar måste in, skriva om våra rader i mobil kalendern för oss båda, skriva om tjänstledigheten i kalendern, göra alla inställningar om upprepning var 6:e vecka, vi har 6 veckors schema, vad behöver inte ha upprepning osv, fixa in de nya datumen till Gunnel och be henne ta bort de gamla. Jag måste hu hålla koll på att de inte drar felaktigt tjänstledigt på mig. Sen sitta och stirra i en skärm…. fan vad trött jag blev! Jag var helt slut i ögonen!

När jag väl landade hemma så satte jag mig på dass och somnade sittandes på toastolen!!! Då gick jag i säng! Jag sov helt ok, liite oroligt men annars ok. Skönt var det att för en gångs skull ha sovit lite längre! Men usch jag är ännu trött!

Hoppas dagen idag blir lugnare för alla berörda, detta behöver lugnas ner. Alla behöver få tänka igenom saker. Hoppas att alla fr vara ifred ❤

Ja ja nu in på facebook, kolla mail, uppdatera zumba sidan sen kallar jobbet.

Be safe out there

3 kommentarer (+lägga till din?)

 1. Pian
  Sep 19, 2019 @ 11:35:52

  men va fan händer på skolan…??!! verkar ju inte klokt! stackars tjejer…..

  Svara

 2. Nina
  Sep 19, 2019 @ 20:55:23

  Ja härrekyyd… Hoppas allt ordnar sig!! Tack för samtalet idag, saknat våra samtal ❤️ Vi måste få till en lååång lunch date snart… Kanske i solen 😉😍👍👍🙏

  Svara

 3. anders
  Sep 23, 2019 @ 11:47:51

  Men va fan….. vad är det för jäkla ynkryggar till grabbar som hotar tjejer med stryk. Va tusan är det med en del ungdomar idag, ingen som helst respekt eller hänsyn till andra. Olustigt…… 😦

  Svara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: